Program


J _ d_ _ _ _e Zapominanie

J _ d_ _ _ _e Zapominanie

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. október 8. vasárnap, 19:00

Podejmujemy temat trudny i bolesny. Także o tym, jakie warunki muszą zostać spełnione, by przezwyciężyć kłamstwo i móc zapomnieć o Jedwabnem.
To ważne o tyle, że dla wielu młodych ludzi słowo Jedwabne nic nie znaczy.
Są i tacy, którzy są przekonani, że chodziło o mord na Polakach dokonany przez Niemców. Nie chcemy jednak żerować na tym gorącym temacie. Chcemy zrobić ten spektakl w taki sposób, by nie zmiażdżyć emocjonalnie widza.
Chodzi jednak o zrozumienie mechanizmu zohydzania ofiar, przekonania, że to Żydzi musieli być winni tego, co się z nimi stało w Jedwabnem. Musimy przestać się bać trudnej prawdy, że my Polacy nie byliśmy wyłącznie ofiarami trudnej, wojennej historii" (Paweł Passini)

 

10 lipca 1941 roku mieszkańcy Jedwabnego, miasteczka pod Łomżą, zagnali swoich sąsiadów, przyjaciół, szkolnych kolegów do stodoły, którą zamknęli i podpalili. 

Jedwabne nie było wyjątkiem. To samo zdarzyło się wtedy w kilkudziesięciu innych polskich miejscowościach. Ofiar – Żydów – do dziś nikt nie zliczył.
Oprawcy – Polacy – nigdy nie zostali naprawdę ukarani.

Czy ta historia ma jeszcze dla nas znaczenie?

A może lepiej to wszystko zapomnieć?

Jedni nie chcą rozdrapywać ran, inni nie chcą ekshumować.

Jedną ze strategii zapominania jest opowiedzenie historii na nowo.

Pamięta się potem to, co się opowiedziało, a nie to, co opowiadali poprzedni.

Spróbujmy wspólnie zapomnieć Jedwabne….

Bohaterka spektaklu, dziennikarka, prowadząc osobiste śledztwo w sprawie Jedwabnego, odkrywa swoje żydowskie korzenie. Musi teraz na nowo określić swoją tożsamość wobec całego świata, który bardzo różnie reaguje na hasło „Żyd”…
Inspiracją do scenariusza spektaklu była książka Anny Bikont „My z Jedwabnego”.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska,  Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.

Ajánlatunk


Opowieść o Rybaku i Geniuszu to historia pełna niezwykłych zagadek oraz przygód, w której elementy ze świata rzeczywistego mieszają się z magiczną baśniowością, pobudzając wyobraźnię widza w każdym wieku.

"Co zaś do 'wyskoczenia ponad siebie' to kiep jest ten, co do tego nie dąży i gdyby nikt ponad siebie nie wyskakiwał, nie byłoby żadnego rozwoju i postępu na świecie. Chodzi o to, w jaki sposób to się robi. A ponieważ ja tym wyskakiwaniem tylko psuję sobie życiowo wszystko i robię to dalej w ten sam sposób, dowodzi to chyba, że nie robię tego dla głupiej sławy i pieniędzy, tylko z wewnętrznej potrzeby." - Witkacy

Ajánló


Spektakle są przedstawieniami autorskimi. Po spektaklu dla chętnych przewidziane jest zapoznanie się ze scenografią i lalkami

Koncert KARUZELA GNA to spektakularne wydarzenie, które zawiruje Waszym życiem. Usłyszycie zupełnie nowe aranżacje największych polskich przebojów. To prawdziwa uczta…

Hírlevél feliratkozás

Értesüljön hírlevelünkből a legnépszerűbb programokról!

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!